Blog

Compensație de tranziție pentru un contract de muncă: Cum funcționează?

În anumite circumstanțe, un angajat al cărui contract de muncă încetează are dreptul la o compensație stabilită legal. Aceasta este denumită și plată de tranziție, care este destinată să faciliteze tranziția la un alt loc de muncă sau pentru o eventuală formare. Dar care sunt regulile cu privire la această plată de tranziție: când are dreptul angajatul la aceasta și cât este exact plata de tranziție? Regulile privind plata de tranziție (contract temporar) sunt discutate succesiv în acest blog.

Dreptul la plata tranziției

În temeiul art. 7: 673 alineatul 1 din Codul civil olandez, un angajat are dreptul la o plată de tranziție, care poate fi utilizată și în scopuri care nu au legătură cu munca. Artă. 7: 673 BW specifică în ce cazuri un angajator este obligat să plătească acest lucru.

* Angajatul are dreptul la o plată de tranziție numai dacă aceasta este rezultatul unor fapte grav culpabile sau omisiuni din partea angajatorului. Acesta este cazul numai în cazuri foarte grave, precum hărțuirea sexuală și rasismul.

excepţii de

Cu toate acestea, în unele cazuri, un angajator nu datorează o plată de tranziție. Excepțiile sunt:

  • angajatul are mai puțin de optsprezece ani și a lucrat în medie mai puțin de douăsprezece ore pe săptămână;
  • se încetează contractul de muncă cu un angajat care a atins vârsta de pensionare;
  • încetarea contractului de muncă este rezultatul unor fapte grav culpabile ale angajatului;
  • angajatorul a fost declarat falit sau în moratoriu;
  • contractul colectiv de muncă prevede că, în locul unei plăți de tranziție, puteți primi o dispoziție de înlocuire dacă concedierea a avut loc din motive economice. Această facilitate de înlocuire este, desigur, supusă anumitor condiții.

Suma plății de tranziție

Plata de tranziție se ridică la 1/3 din salariul lunar brut pe an de serviciu (din prima zi lucrătoare).

Următoarea formulă este utilizată pentru toate zilele rămase, dar și pentru angajarea care a durat mai puțin de un an: (salariul brut primit pe partea rămasă din contractul de muncă / salariul lunar brut) x (1/3 salariul lunar brut / 12) .

Cuantumul exact al plății de tranziție depinde, așadar, de salariu și de durata pe care angajatul a lucrat-o pentru angajator. În ceea ce privește salariul lunar, trebuie adăugate și indemnizația de concediu și alte indemnizații, cum ar fi bonusurile și indemnizațiile pentru ore suplimentare. Când vine vorba de programul de lucru, contractele succesive ale angajatului cu același angajator trebuie adăugate și la calculul numărului de ani de serviciu. Contractele unui angajator succesiv, de exemplu, dacă angajatul a lucrat inițial pentru angajator prin intermediul unei agenții de ocupare a forței de muncă, trebuie de asemenea adăugate. Dacă a existat un interval de mai mult de 6 luni între două contracte de muncă ale angajatului, vechiul contract nu mai este inclus în calculul numărului de ani de serviciu lucrat pentru calcularea plății de tranziție. Anii în care angajatul a fost bolnav sunt, de asemenea, incluși în numărul de ani de serviciu lucrat. La urma urmei, dacă un angajat este bolnav de multă vreme cu plata salariului și angajatorul îl concediază după doi ani, angajatul are în continuare dreptul la o plată de tranziție.

Plata de tranziție maximă pe care un angajator trebuie să o plătească este de 84,000 EUR (în 2021) și este ajustată anual. În cazul în care angajatul depășește această sumă maximă pe baza metodei de calcul de mai sus, va primi deci doar o plată de tranziție de 84,000 EUR în 2021.

Începând cu 1 ianuarie 2020, nu se mai aplică faptul că contractul de muncă trebuie să fi durat cel puțin doi ani pentru un drept la plata de tranziție. Din 2020, fiecare angajat, inclusiv un angajat cu contract temporar, are dreptul la o plată de tranziție din prima zi lucrătoare.

Ești angajat și crezi că ai dreptul la o plată de tranziție (și nu ai primit-o)? Sau sunteți angajator și vă întrebați dacă sunteți obligat să plătiți angajatului dvs. o plată de tranziție? Vă rog contactați Law & More prin telefon sau e-mail. Avocații noștri specializați și experți în domeniul dreptului muncii sunt încântați să vă ajute.

Share